Dłuższy tekst użytkowy – list z prośbą o informacje (letter of enquiry)

Na początku listu z prośbą o informacje powinien znaleźć się oficjalny zwrot do adresata. Należy pamiętać o tym, że jeden wątek lub temat umieszcza się w jednym akapicie. Ponieważ tego rodzaju tekst jest listem formalnym powinno stosować się wyrażenia charakterystyczne dla języka oficjalnego i nie używać skróconych form. Konieczne jest także umieszczenie konwencjonalnego zwrotu grzecznościowego w zakończeniu.

Przykładowe zadanie maturalne

Interesują Cię warunki uczestnictwa w kursie językowym, o którym dowiedziałeś/łaś się ze strony internetowej. W nawiązaniu do ogłoszenia napisz list, w którym:
– przedstawisz się i podasz powód Twojego zainteresowania ogłoszeniem,
– zapytasz, czy mógłbyś/mogłabyś liczyć na zniżkę w związku z wysoką ceną kursu,
– zapytasz, czy otrzymasz dyplom stwierdzający ukończenie kursu i wyjaśnisz, dlaczego ta informacja jest dla Ciebie istotna,
– zapytasz, ile godzin kursu przeznaczono na konwersację, a także podasz przyczynę dla której ta informacja jest dla Ciebie ważna.
Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej formy listu. Nie umieszczaj żadnych adresów. Podpisz się jako XYZ. Długość listu powinna wynosić od 120 do 150 słów.

Dear Sir or Madam,

I am writing with reference to the advertisement placed on your website.
I am a nineteen-year-old student from Poland. As I have been looking for a course in English at not very high level I found your course very interesting and I would like to attend your language school.

However, I would be grateful if you could give me more details about the course.
As the price quoted is very high for me and my family, I wonder if you could offer a discount.
I would also like to know if I receive a certificate at the end of the course. This would prove most useful in my portfolio when I apply for Warsaw University of Technology.
Finally, I would like to ask how many hours of the course are devoted to conversation because this is my weakest area and it has to be improved.

I really appreciate your help and I look forward to hearing from you.

Yours faithfully,

XYZ

Ten wpis umieszczono w kategorii matura pisemna i otagowano jako , , , . Możesz dodać go do zakładek permalink.Komentarze i odpowiedzi (trackback) zostały zablokowane.